Cały czas zadziwia mnie jak dużo czasu niektórzy spędzają nad innymi. Rozumiem, jak to teraz funkcjonuje, sam mam konto na facbooku oraz instagramie. Sam wrzucam prawie codziennie insta stories. Problem zaczyna się jednak wtedy, kiedy zaczynamy oceniać samych siebie przez pryzmat innych.

Pracuj nad sobą. 

Już nie raz, o tym tutaj pisałem. Jeśli chcesz coś zbudować, najpierw musisz zbudować siebie. Jeśli chcesz przyciągać do siebie innych, musisz oprzeć to na tym kim jesteś. Jeśli natomiast jesteś odzwierciedleniem tego co inni na Twój temat myślą, jeśli nie potrafisz określić co jest dla Ciebie ważne, jeśli uważasz, że Tobie jest gorzej od innych, jeśli myślisz, że Tobie jest trudniej, jeśli myślisz, że inni mają lepiej i to jest niesprawiedliwe, to powiedzmy sobie szczerze, jesteś w czarnej dupie i masz niesamowicie dużo pracy do wykonania. Poczucie własnej wartości to jedna z najważniejszych cech jakie trzeba w sobie wykształcić, aby stworzyć jakiekolwiek zdrowe relacje.

Nie oczekuj. 

Robiąc cokolwiek musisz przestać oczekiwać. Najbardziej niebezpieczni są Ci, którzy nie potrzebują innych. Niezależność w dzisiejszym świecie jest na wagę złota. I wcale nie chodzi mi o niezależność finansową. Pisze o tym, żeby nie potrzebować innych do tego aby czuć się dobrze. Znajomości, poklasku dla Twoich działań, polubień i innych objaw akceptacji. Ktoś Cię nie lubi? I co z tego? Nie masz odpowiedniej ilości polubień pod swoim zdjęciem? Naprawdę? Co się teraz stanie, umrzesz? Przestań oczekiwać. Buduj siebie dla siebie, nie dla innych. Czasem ktoś pomyśli, że jesteś zbyt pewny lub pewna siebie, a może nawet wyniosły/a, jednak nie powinno Ci to zaprzątać głowy. Silni ludzie przyciągają silnych. Słabi zawsze będą taplać się w swoim wzajemnym gównie. Nie musisz w tym uczestniczyć.

Ucinaj to co nie działa. 

Rozumiem, że czasem ciężko przerwać coś co nie działa. Jak już pisałem na blogu, sam tkwiłem w różnych bezsensownych sytuacjach (nie tylko związkach), które do niczego nie prowadziły. Jednak, jeśli Twój były lub była, powoduje, że czujesz się źle, to nie możesz mieć sentymentów czy skrupułów do tego aby się nie odciąć. Ile można mówić, że jesteś wypadkową takich osób jakimi się otaczasz. Negatywne, niepewne siebie, nieszczęśliwe osoby wcale nie wpłyną na Ciebie dobrze. Same muszą odnaleźć wartość w sobie, Ty im nie pomożesz. Odcinaj się od ludzi toksycznych, od takich, które szukają sensacji, od takich, które się nudzą jak wszystko jest w porządku, a są szczęśliwe, gdy mogą czerpać energię z nieszczęścia innych. Niektórych wcale nie musisz poznawać w nieszczęściu, niektórych poznasz właśnie w szczęściu.

Zajmij się sobą. 

Nie oceniaj siebie, według tego co widzisz czy słyszysz. Pracuj nad tym kim chcesz być i nie zwracaj uwagi na innych. Nie oceniaj również innych, nie wiesz, jakie mają doświadczenia i co za nimi stoi. Nie masz do tego prawa. Jeśli Ci nie odpowiadają, to po prostu odetnij się. Wiele razy w życiu usłyszysz „Nie” i to nie tylko w związkach ale i w pracy i relacjach zawodowych. Nie bój się tego usłyszeć i po prostu idź dalej. Żadna porażka Cię nie zabije. Jeśli chcesz coś osiągnąć to po to idź. Możesz mieć wszystko, musisz się tylko odważyć.

Jeśli będziesz stać w miejscu i zastanawiać się nad tym co robią inni, bać się zostawić to co nie działa oraz odrzucenia i porażki to nigdy nie będziesz szczęśliwy. Zastanów się ile czasu poświęcasz na swój rozwój, a ile na innych. 

Zapraszam na wysłuchanie mojego podcastu, gdzie w krótkich formach poruszam podobne tematy, a w dłuższych przeprowadzam wywiady z osobami które szanuję za to co robią. Kliknij w obrazek poniżej.